eltrox.sk Your SEO optimized title
Kategórie      
Anketa
Aktuálne dotujeme dopravu 50 centov na balík. Akceptovali by ste takéto zvýšenie dopravy?
Hlasovalo 7 ľudí
Vašu objednávku si u nás môžete zaplatiť aj kartou

Otrava plynom- to platí aj pre vás

Pridané: 26.11.2020
|
Prečítate za 2 min.

Počujete? Oheň, výbuch plynu alebo možno otrava oxidom uhoľnatým (oxid uhoľnatý)? Myslíte si: „Netýka sa ma to,“ ale na to, aby ste sa cítili bezpečne, nepotrebujete toľko.

Počujete? Oheň, výbuch plynu alebo možno otrava oxidom uhoľnatým (oxid uhoľnatý)? Myslíte si: „Netýka sa ma to,“ ale na to, aby ste sa cítili bezpečne, nepotrebujete toľko.

Táto téma je triviálna, ale štatistiky sú desivé: v Slovensku bolo podľa údajov HAZZ v období od septembra 2016 do marca 2013 usmrtených 91 osôb v dôsledku otravy oxidom uhoľnatým a 501 bolo zranených. V období od 1. septembra 2016 do 14. januára 2017 naopak zomrelo na dusenie 37 ľudí a zranených bolo 450 osôb.

Existuje však niekoľko pravidiel, ktoré nás môžu zachrániť a zvýšiť bezpečnosť:

  • postarajte sa o vetranie, nezakrývajte ventilačnú mriežku
  • postarajme sa o stav vykurovacích zariadení
  • zavolajte kominára, aby skontroloval komíny, vetracie kanály
  • choďte si kúpiť snímač oxidu uhoľnatého, ktorý však spĺňa normu EN50291-1: 2010

Značkový produkt, ktorý spĺňa štandardné náklady. Koľko stojí tvoj život?

Na čo sa zamerať pri hľadaní senzora oxidu uhoľnatého? V prvom rade treba poznamenať, že sa vyrába v súlade s normou EN50291-1: 2010 platnou v Európskej únii a Slovensku. Toto je štandard pre domáce detektory oxidu uhoľnatého. Potvrdenie normy musí vykonať nezávislý notifikovaný skúšobný orgán. Vyhlásenie vydané výrobcom alebo dovozcom nestačí. Senzor musí mať zvukovú a vizuálnu signalizáciu prekročenia povoleného prahu CO. V prípade snímačov s LCD displejom by sa mala priebežne zobrazovať aktuálna koncentrácia oxidu uhoľnatého.

Senzory oxidu uhoľnatého však nezabezpečia bezpečnosť v prípade požiaru. Sú tak pripravené na detekciu oxidu uhoľnatého, ktorý sa v tejto situácii môže pri správnom spálení vyskytnúť v zanedbateľných množstvách. Preto je potrebný detektor dymu! Hasič, trénovaný, pripravený na akciu, opustí jednotku za minútu, pretože vie, že každý okamih oneskorenia môže oheňzasiahnúť  viac miesta. Hlavným problémom je čas na podávanie správ. V tomto prípade má prémiu. Postarajte sa o svoju bezpečnosť! Detektor dymu stojí niekoľko EUR a čas, keď sa objaví oheň a je detekovaný zariadením, v porovnaní s časom, keď sa prebudíte v oblaku dymu, môže to stáť za život vašich alebo vašich blízkych. Detektor dymu by mal spĺňať normu PN-EN14604: 2006P (EN14604: 2005) a rovnaký ako v prípade detektora oxidu uhoľnatého,

Ak máte plyn vo vašej domácnosti / byte, či už ide o LPG (propán-bután), CNG (zemný plyn), z valca alebo zo zariadenia - získajte snímač plynu! Určite vás ochráni v prípade úniku. Toto je ďalšie zariadenie, ktoré stojíniekoľko EUR a umožňuje vám cítiť sa bezpečne a pohodlne vo vašom vlastnom dome. Jednoduchý senzor dokáže odhaliť úniky plynu včas pred tým, než sa otrávite výparmi (alebo v najhoršom prípade) výbuch, ktorý ovplyvní vaše zdravie a váš život skočí.

Bez rozšírenia „stráženého Anjela“ nainštalujte snímač horniny, dymu alebo plynu a chráňte seba a svojich blízkych. Pretože život je najväčšia hodnota.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár