eltrox.sk Your SEO optimized title
Kategórie      
Anketa
Aktuálne dotujeme dopravu 50 centov na balík. Akceptovali by ste takéto zvýšenie dopravy?
Hlasovalo 7 ľudí
Vašu objednávku si u nás môžete zaplatiť aj kartou

Spoznajte svojho nepriateľa

Pridané: 28.10.2020
|
Prečítate za 4 min.

Náš domov často považujeme za najbezpečnejšie miesto. Pocit bezpečnosti sa nemusí vždy zhodovať s realitou, hoci veľa ľudí si môže myslieť, že problém zlodejov sa ich netýka.

Ako prinútiť náš domov, aby sa stal našou pevnosťou? V súčasnosti máme prístup k mnohým zdrojom, ktoré nám umožňujú zvyšovať našu vlastnú bezpečnosť. Závisí to však nielen od toho, či ich používame, ale aj od toho, ako to robíme. Kto nám o tom povie viac ako sa chrániť pred zlodejmi?

Náš domov často považujeme za najbezpečnejšie miesto. Pocit bezpečnosti sa nemusí vždy zhodovať s realitou, hoci veľa ľudí si môže myslieť, že problém zlodejov sa ich netýka.

Ako prinútiť náš domov, aby sa stal našou pevnosťou? V súčasnosti máme prístup k mnohým zdrojom, ktoré nám umožňujú zvyšovať našu vlastnú bezpečnosť. Závisí to však nielen od toho, či ich používame, ale aj od toho, ako to robíme. Kto nám o tom povie viac ako sa chrániť pred zlodejmi?

Práve je jeden veľmi zaujímavý výskum, ktorý zahŕňal rozhovory so 422 zlodejmi, ktorí si odpykávajú tresty v slovenských väzniciach. Výsledky tohto výskumu sú užitočné nielen pre dizajnérov bezpečnostných systémov , ale môžu byť užitočné pre každého, kto sa chce vo svojom dome cítiť bezpečne.

Poplašný systém

Tieto štúdie ukazujú, že každý zlodej pred hacknutím si skontroluje podmienky a okolie svojho cieľa. Je veľmi zriedkavé, aby rozhodnutie o vlámaní bolo spontánne. V tomto prípade majú zlodeji tendenciu rýchlo sa vzdať svojich zámerov, len čo uvidia osvetlené ulice, susedov alebo keď je nablízku rušná ulica. Až 83% odsúdených uviedlo, že skontrolovali, či bol v dome nastavený alarm a ak bol alarm nastavený tak, až 60% zlodejov sa preto vzdalo vlámania. A čo viac, tento alarm odradí zločincov, ktorí si predtým dôkladne naplánovali lúpež.

Ďalším dôvodom montáže alarmu je skutočnosť, že jeho detekcia počas vlámania vyzýva viac ako polovicu zlodejov aby sa stiahli. Po zaznamenaní poplachu 31% zlodejov niekedy pokračuje vo vlámaní a iba 13% zlodejov odíde.

Ak je vlámanie vykonané pod vplyvom impulzu, je to obyčajna domácnosť, ktorá necháva dvere otvorené alebo otvorené okno. Takéto zabezpečenie je príčinou 41% všetkých spontánnych vlámaní.

Tvrdenie, že príležitosť zlodeja určite viac vyhovuje ženám ako mužom, je  pretože impulzívne vlámania sú doménou spravodlivého sexu. Muži kontrolujú svoje okolie častejšie a sú citlivejší na prítomnosť alarmuObe pohlavia majú však jednu vec spoločnú výstražný systém na nich funguje rovnako efektívne.

Ak sa rozhodnete si dom zaistiť, na trhu určite nájdete niečo pre seba. Teraz môžete nájsť veľa rôznych typov alarmov - od mini-alarmovsenzorov po celé systémy . Ak máte pochybnosti o tom, ako ich používať, je najlepšie požiadať o radu výrobcu.

Okná a dvere sú slabou stránkou nášho domu

Až 80% zlodejov vstupuje do interiéru oknami, balkónovými alebo terasovými dverami, z ktorých až 50% využíva druhú možnosť. Väčšina vyššie uvedených výstražných systémov je tiež vybavená snímačmi pohybu, ktoré umožňujú detekciu pohybu zlodejov v prípade takýchto pokusov. Môžete si  len naplánovať váš systém tak, aby pokrýval iba okná a balkónové dvere. Môžete to urobiť pomocou jednoduchých alarmov ako EURA ED-30A3 alebo vytvorením celého systému chrániaceho všetky okná pomocou súprav. Ak sa však nechcete spoliehať iba na alarm, ktorý môže vydesiť zlodeja alebo zavolať bezpečnostnú spoločnosť, stále máte k dispozícii niekoľko riešení.

Tradičnou ochranou je inštalácia mriežok, aj keď paradoxne môže znížiť bezpečnosť členov domácnosti, napríklad uzavretím únikovej cesty v prípade požiaru. Proti vlámaniu sú určite lepšie riešenie ako mriežky. Rovnako ako pri trhových alarmov je k dispozícii celý rad. Pri výbere takýchto žalúzií dávajte pozor na pancier alebo vodítka, ako aj na dodatočnú ochranu pred zdvíhaním.

Žalúzie sú zvyčajne ďalšou ochranou, ktorej je možné sa vyhnúť, ak máte okná proti vlámaniu. V takýchto oknách zostáva sklo vďaka laminácii na mieste aj po rozbití. Malo by sa však pamätať na to, že zlodeji sa zdráhajú ich vyradiť - snažia sa ich zničiť pomocou iných metód, napríklad odstránením z pántov. Okná proti vlámaniu chránené pred takýmito pokusmi sú, bohužiaľ, v priemere o 30 až 40% drahšie ako bežné okná.

Nemenej dôležité ako okná sú správne dvere. Dobré bezpečnostné dvere musia mať zodpovedajúcu bezpečnostnú triedu. Pri ich nákupe by sa osobitná pozornosť mala venovať kovaniam a tomu, či majú tzv. kotvy a rám.

Nesmiete zabudnúť na zámky. Dobré zámky by mali mať vždy osvedčenie o ich zaradení do jednej z troch tried: A, B alebo C, od najslabších po najlepšie. Správny triedny zámok by mal zlodejovi odolávať najmenej pol hodiny.

Dajte pozor na zlodeja

Moderná technológia nám umožňuje sledovať živo celé domáce prostredie a jeho interiér. Túto možnosť stojí za zváženie - pomocou aplikácie na telefóne alebo na webovej stránke budeme môcť sledovať, čo sa deje vo vašej domácnosti. Takéto kamery nie sú drahé a výrobcovia vám umožňujú kupovať celé kamerové sety.

Toto riešenie sa zdá byť veľmi atraktívne, ale nemali by ste zabudnúť na jeho nedostatky. Pre správnu prevádzku potrebuje elektrinu a prístup na internet, ktoré môže prerušiť profesionálni lupič. Okrem používania aplikácie by mala byť nainštalovaná kamera z malým snímačom pohybu alebo fotopasca, vybavená vlastným napájacím zdrojom. Vynikajúcim príkladom takýchto zariadení je napríklad RD1006 . Záznam z takého zariadenia pomôže policií pri identifikovaní páchateľa. Metóda pre zlodejov, aby sa ubezpečili, že všetci členovia domácnosti opustili dom, klope na dvere alebo používa videotelefón . Funkcia videotelefón s funkciou Skype umožňuje zavádzať zlodeja. Bez ohľadu na to, či sme doma alebo nie, sa videotelefon po stlačení tlačidla pripojí k vašej aplikácii Skype, napríklad na smartfóne, čo dá zlodejovi dojem vašej stálej prítomnosti.

Častým argumentom proti zabezpečeniu našich domovov v prípade vlámania je „preháňanie“ alebo vysoké náklady na vybavenie. Malo by sa však pamätať na to, že vďaka týmto zariadeniam chránite oveľa cennejší domáci obsah a niekedy dokonca zdravie alebo život.


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár