eltrox.sk Your SEO optimized title
Kategórie      
Anketa
Aktuálne dotujeme dopravu 50 centov na balík. Akceptovali by ste takéto zvýšenie dopravy?
Hlasovalo 7 ľudí
Vašu objednávku si u nás môžete zaplatiť aj kartou

Moderné riešenia v inteligentnom dome

Pridané: 19.10.2020
|
Prečítate za 3 min.

Inteligentné domy si čoraz viac získavajú na popularite na Slovensku a vo svete. V krajinách, kde je trh s inteligentnými domami rozvinutejší, sú synonymom pre ekonomiku, ergonómiu a bezpečnosť.

Inteligentné domy si čoraz viac získavajú na popularite na Slovensku a vo svete. V krajinách, kde je trh s inteligentnými domami rozvinutejší, sú synonymom pre ekonomiku, ergonómiu a bezpečnosť.

Ako ukazuje analýza vykonaná spoločnosťou GfK, inteligentné domácnosti sú podľa názoru občanov rôznych krajín - vrátane USA, Nemecko, Japonsko, Južná Kórea - technológia, ktorá ovplyvní ich životy v nasledujúcich rokoch. Respondenti zároveň požiadali, aby uviedli konkrétne riešenia súvisiace s inteligentnými domami, za najdôležitejšie systémy na ochranu majetku proti vlámaniu a reguláciu spotreby energie a osvetlenia: 55%, respektíve 53%.

Inteligentne znamená bezpečné

Výskum spoločnosti Gartner ukazuje, že v nasledujúcich šiestich rokoch bude v štandardnom dome viac ako 500 inteligentných zariadení. Znie to neskutočne? Popularita systémov domácej automatizácie znamená, že ich trh každoročne rastie o niekoľko desiatok percent. Naša krajina nie je výnimkou. Minuloročný prieskum, ktorý v mene spoločnosti Somfy uskutočnila spoločnosť MEC Analitics & Insight, ukazuje, že za niekoľko rokov sa hodnota zariadení a služieb predaných v segmente inteligentných domácností zvýši šesťkrát. Zároveň viac ako 57 percent respondentov sa domnievalo, že za 5 rokov bude takmer každý bytový dom na Slovensku vybavený takýmito systémami.
Minuloročná analýza tiež potvrdila veľký záujem Slovakov o zariadenia a technológie pre inteligentné riadenie domácnosti. 84 percent respondentov narazilo na pojem „inteligentný domov“. Najčastejšie to spájali s modernitou, diaľkovým ovládaním, hospodárnosťou a bezpečnosťou. Takmer štvrtina respondentov tiež potvrdila, že žije v bytoch vybavených inteligentnými riešeniami.
Pokiaľ ide o účel inštalácie tohto typu zariadenia, väčšina respondentov uviedla, že pre nich bola dôležitejšia bezpečnosť domácnosti. Rovnako dôležitá bola túžba šetriť elektrinou alebo teplom. Najznámejšie riešenia Slovákov sa ukázali byť: inteligentné ovládanie vstupnej brány (81 percent) a kamery z domu (80 percent), ako aj správa osvetlenia, klimatizácie, kúrenia a alarmu pomocou aplikácie na tablete alebo smartfóne.

Automatizácia v akcii
1-0 [1]

Prevádzka inteligentných systémov je založená na možnosti programovania zariadení podľa ich konkrétnych plánov alebo scenárov. Vďaka tomu, aj keď sú mimo domova, ich môžeme naprogramovať tak, aby signalizovali našu prítomnosť ovládaním svetla a žalúzií v rôznych denných a nočných hodinách. Tým sa výrazne zlepší bezpečnosť nášho majetku a taktiež nám zaručí pohodlie.
Časovače sú skvelé na to, pomocou ktorých môžete nastaviť čas na zapnutie a vypnutie zariadení, ako sú osvetlenie alebo ohrievače vody. Tieto funkcie plnia napríklad orno-časoví programátoriZariadenia majú 16 kombinácií dní v týždni a funkciu letného času, vďaka čomu vopred určíme, ako budú jednotlivé systémy v dome fungovať bez nášho rušenia.
Pokiaľ ide o bezpečnosť, autonómny uzol, ktorý pracuje na báze SmartPLC, t.j. Obojsmerná komunikácia na elektrickom vedení, ponúka veľké možnosti. Táto technológia využíva energetickú inštaláciu budovy na komunikáciu s jednotlivými systémami, napríklad osvetlením, klimatizáciou, alarmom, bezpečnosťou a umožňuje ich súčasné ovládanie v jednom zariadení.
Ďalším príkladom riešenia je bezdrôtové riadenie teploty v dome pomocou systému senzorov intenzity osvetlenia a teploty. Senzor RCL-01, ktorý pracuje s hlavným ovládačom systému, vám umožňuje automatizovať niektoré procesy ovládajúce rolety, klimatizáciu a kúrenie.

Dostupnosť

Okrem nepochybných výhod zariadení používaných na správu systémov v domácnosti je dôležitá aj ich cena. V súčasnosti nie je zariadenie na domácu automatizáciu vyhradené výlučne pre zákazníkov trpiacich nadmernou hotovosťou. Výrobcovia adresujú svoju cenovú ponuku stále širšej skupine. To spolu s rastúcim uvedomením si výhod inteligentných systémov vo vašej domácnosti robí predpovede vyplývajúce z vyššie uvedeného výskumu


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár